Jau daugiau 30 metų sodyboje, Labanoro girios ir ežerų apsuptyje, auginu įvairiausius augalus. Vaistiniais augalais domėjausi nuo jaunystės, o ypač sukūrus šeimą ir gimus dukroms. Kadangi šeimoje visi turėjo įvairių sveikatos problemų, tai ne kartą teko kreiptis pagalbos pas vaistininkę, žolininkę, gamtos mokslų daktarę Eugeniją Šimkūnaitę. Taip pamažu kaupėsi mano patirtis naudojant vaistažoles organizmo stiprinimui ir gydymui. Mano mėgstamiausiomis knygomis tapo knygos apie vaistinius augalus,augančius miškuose ir pievose, jų gydomasias savybes. Ir taip jau susiklostė, kad beveik visi augalai augantys mūsų sodyboje, buvo parenkami dėl savo vaistinių savybių.
Dalį vaistinių augalų rinkau ir renku Labanoro apylinkių pievose ir paežerėse. Visada mūsų namuose garbingą vietą užima įvairiausios džiovintos vaistažolės. Nuo seno prisiruošdavau pataisų miltelių, žaizdų gydymui, tad nė karto neteko jų įsigyti vaistinėje. Jonažolė man visą laiką buvo visų vaistažolių karalienė. O šeivamedžio žiedai ir uogos nepamainomi įvairiausiais gripo atvejais.Tačiau tik pastaraisiais metais, kai atsirado galimybė praleisti sodyboje didžiąją savo laiko dalį, supratau, kad pomėgis gali atnešti naudą ir kitiems žmonėms. Jau 30 metų sodyboje nenaudoju jokių cheminių trąšų. Visi augalai puikiausia auga tręšiami pelenais ir fermentuotais žoliniais raugais.Noriu pasidalinti savo pomėgiu ir paskatinti daugiau žmonių naudoti Lietuvoje augančias vaistažoles, o prieskoniams naudoti visas žoleles kurias galima išsiauginti savo krašte. Noriu paskatinti buityje ir augalų auginime naudoti tik natūralias trašas. Šiais metais savo augalus pradėsiu tręšti iš vaisių žievelių pagamintais enzimais. Šiuos enzimus jau išbandžiau buityje ir tai nuostabu. Vaistines žoleles naudojame įvairiausiai: arbatai, prieskoniams, vonioms, pirčiai, darome pagalvėles. Nepakartojamos vantos pirčiai iš mėtų, juozažolių, baziliko, šalavijo. Niekada negalvojau, kad maišeliai užpildyti įvairiausiomis kvepiančiomis žolelėmis, gali puikiausiai sugerti nemalonius kvapus virtuvėje, rūbų spintose ir t.t.
Vaistinių augalų fermentavimas tai pats nuostabiausias dalykas, kurį atradau dar tik prieš tris metus ir nėra ribų jo tobulinimui. Fermentuotų arbatų vaistinės savybės išlieka, o tokios arbatos gėrimas tampa malonumu. Fermentacijai išbandžiau, aviečių, laukinių obelų, juodujų serbentų, vyšnių, graikinio riešutmedžio, gauromečio lapus. Fermentacijos būdų yra begalė.Ir visada fermentuota arbata gaunasi vis kitokio skonio priklausomai nuo fermentacijos laiko, surinktų lapų kokybės ir.t.t..
Vaistinių žolelių naudojimų būdai yra labai skirtingi ir kiekvienas žmogus turi bandyti ir atrasti jam labiausiai tinkamus vaistinius ir prieskoninius augalus. Savaime aišku vaistinės žolelės pilnai nepakeis efektyvių cheminių vaistų, tačiau šiandien ir farmacijos pramonė gamina daugybę vaistų augaliniu pagrindu.Kinų farmacija jau 3000 metų iš žolelių gamina arbatas, miltelius, piliules, granules, tepalus,tinktūras, aliejus ir tai puikiai veikia. Ir mes turėtume dažniau prisiminti, kad Lietuvoje augantys vaistiniai augalai yra nė kiek neprastesni ir gali labai pagerinti mūsų sveikatą, suteikti energijos.
Tai nepamirškime ir dažniau palepinkime save mūsų motinėlės gamtos teikiamais turtais. Todėl maloniai kviečiu įsigyti galbūt Jūsų iki šiol nenaudotų žolelių ir įvertinti nuostabių augalų, augančių Labanoro girios apsuptyje savybes.
Linkiu visada būti sveikiems, energingiems ir geros nuotaikos!
Jūsų Danguolė