Juodauogio šeivamedžio naudojimas ir nauda sveikatai
Juoduogis šeivamedis (Sambucus nigra)
Juodauogio šeivamedžio naudojimas ir nauda sveikatai
Šveicarijos ir Italijos tyrinėtojai turi įrodymų, kad šeivamedį galėjo auginti priešistorinis žmogus. Jau senovės Egipto kapavietėse buvo rasta šeivamedžio tinktūros su senoviniais receptais. Tačiau istorikai šeivamedžio uogų gydomųjų galių tradicijas sieja su Hippokratu, kuris šį augalą apibūdino kaip „vaistų skrynią“. Jam šiuo augalu sekėsi išgydyti daugybę negalavimų.Bėgant amžiams, juodauogis šeivamedis buvo naudojamas daugiau kaip 70 ligų gydymui, pradedant dantų skausmu ir baigiant maru. Šeivamedis laikomas šventu medžiu daugelyje deivių tradicijų. Pagonių tradicija teigia, kad šeivamedis turi augti kiekvienoje sodyboje, kad priviliotų namų dvasią ir saugotų nuo visų ligų ir bėdų.
Juodauogio šeivamedžio naudojimas ir nauda sveikatai
Imuninė sistema
Šeivamedžio žiedynuose ypač gausu flavonoidų, ypač antocianinų, kurie yra atsakingi už jų giliai violetinę (beveik juodą) spalvą. Šie galingi antioksidantai padeda išlaikyti imuninę sistemą stiprią ir elastingą. Gerhardas Rechkemmeris, Vokietijos federalinio mitybos ir maisto tyrimų instituto prezidentas savo tyrimais įrodė, kad šeivamedžiuose esantys antocianinai skatina citokinų - baltymų, kurie veikia kaip imuninės sistemos pasiuntiniai, - gamybą ir taip sustiprina organizmo imuninį atsaką. Citokinai vaidina lemiamą vaidmenį imuninės sistemos reakcijoje į ligą ir veikia labai panašiai kaip hormonai. Jie gali būti ir uždegiminiai, ir priešuždegiminiai, atsižvelgiant į tai, ko reikia, ir imuninės ląstelės imuninio atsako metu juos išskiria arba tiesiai į kraują, arba lokaliai į kūno audinius.
Manoma, kad šeivamedžio uogose taip pat yra antivirusinių medžiagų - tokie stiprūs junginiai, kurie, kaip manoma, dezaktyvuoja virusus. Virusai nesugeba patys daugintis ir tam reikia patekti į sveiką ląstelę. Jie sumaniai padengti vadinamaisiais „hemagliutinino smaigaliais“, kad padėtų jiems perverti ląstelės sienelę. Šie viruso šuoliai taip pat yra padengti fermentais, kuriuos virusas naudoja ląstelių sienelei ardyti. Žiedynuose yra didelė bioflavonoidų koncentracija, kuri, atrodo, slopina šio fermento veikimą, tokiu būdu dezaktyvuodama virusus ir neleisdama jiems perverti ląstelių sienelių ir daugintis.
Peršalimas / gripas
Juodauogis šeivamedis bene garsiausiai naudojamas peršalimo ir gripo gydymui. Yra daug įrodymų apie jo veiksmingumą, atlikus dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą tyrimą, įvykusį per gripo B protrūkį Panamoje 1995 m. Tyrimo metu nustatyta, kad dalyvavusiems tyrime, turintiems gripo ar peršalimo simptomų ir vartojusiems šeivamedžio uogų sirupą per 2 dienas būklė žymiai pagerėjo net 93,3 proc. tyriamųjų, o 90% procentų tyriamųjų per 2-3 dienas pasijuto visiškai gerai , palyginti su 6 dienomis placebo grupėje.
2016 m. Kitas „Griffith“ universiteto (Australija) farmacijos mokyklos tyrimas, paskelbtas leidinyje „Nutrients“, parodė, kad papildai su šeivamedžiu gali sumažinti peršalimo simptomus ir trukmę keliaujant. Keliautojai, kurie šeivamedžio uogų sirupą naudojo 10 dienų prieš kelionę ir 5 dienas po atvykimo į užsienį, vidutiniškai 2 dienomis trumpiau sirgo peršalimo ligomis ir pastebimai sumažėjo jų simptomai. Juodauogis šeivamedis yra „antikataralinis“ augalas, o tai reiškia, kad jis yra ypač veiksmingas sergant sloga ir perštint gerklei. Antikataralinis augalas apsaugo nuo gleivių susidarymo ir padeda pašalinti gleives bei sumažinti uždegimą organizme.
Cistitas / šlapimo takų / šlapimo pūslės infekcijos
Dažniausiai serga moterys. Cistitas ir šlapimo pūslės infekcijos sukelia daug kančių ir skausmo. Nuolatinis noras šlapintis, lydimas deginimo pojūčio, gali sukelti labai nemalonius pojūčius. Juodauogio šeivamedžio arbata gali žymiai palengvinti būklę - pirmiausia ji veikia kaip diuretikas. Šeivamedžio arbata padeda išplauti cistitą sukeliančias bakterijas, sumažinant infekcijos išplitimo į šlapimo pūslę ir (arba) inkstus tikimybę, taip pat gali padėti sumažinti negalavimo trukmę.
Alergija
Dėl juodauogio šeivamedžio uogų imunostimuliuojančių ir priešuždegiminių savybių jis yra puikus natūralus vaistas nuo alergijos simptomų. Sinusų uždegimas, čiaudulys, niežtinčios ir ašarojančios akys, patinimas ir sloga ar užgulta nosis - visa tai gali palengvinti naudojami šeivamedžio užpilai ir arbatos. Manoma, kad jis ypač naudingas šienligei ir stiprina viršutinius kvėpavimo takus.
Virškinimo sveikata
Didelis šeivamedžio uogų skaidulų kiekis gali padėti pašalinti vidurių užkietėjimą, sumažinti dujų perteklių ir apskritai pagerinti virškinimo sistemos sveikatą. Maistinės skaidulos, esančios šeivamedžio uogose, taip pat gali padidinti maistinių medžiagų įsisavinimo efektyvumą
Tipinis naudojimas
Iš džiovintų šeivamedžių žiedų ir uogų galima gaminti skanią arbatą ar sirupą. Šeivamedžio uogos gali būti dedami į kepinius, tokius kaip bandelės ir blynai
Nevartokite neprinokusių šeivamedžio uogų, tai gali sukelti vėmimą ir viduriavimą. Kartais gali sukelti lengvą alerginę reakciją - jei manote, kad esate alergiškas šeivamedžiui, pasitarkite su gydytoju. Nevartokite, jei esate nėščia ar maitinate krūtimi. Nerekomenduojama vaikams.
Jei turite autoimuninių ligų, pasitarkite su gydytoju, nes šeivamedis gali stimuliuoti imuninę sistemą.
Nevartokite, jei jums buvo persodinti organai. Prieš vartodami šeivamedį, pasitarkite su gydytoju, jei vartojate kokių nors vaistų.
Medžiaga paimta ir išversta iš:
https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/elderberry
Lietuvoje yra parašyta net keletą magistrinių darbų, susijusių su juodauogio šeivamedžio vaistinėmis savybėmis, tyrinėjimais atliktais visame pasaulyje. Galima pasiskaityti: https://www.lsmuni.lt/cris/bitstream/20.500.12512/100477/1/MBD%202014%2006%2009.pdf