Mokslininkai įvardijo augalus ir vitaminų grupes, stiprinančias imunitetą pandemijos metu

blog_img1

IKBFU ( Baltijos federalinis Imanuelio Kanto universitetas - Балтийский федеральный университет имени Иммануила Канта) – aukštoji mokykla, veikianti KaliningradeRusijoje.

mokslininkai įvardijo augalus ir vitaminų grupes, stiprinančias imunitetą pandemijos metu

 

IKBFU mokslininkai  parengė apžvalginį straipsnį apie vaistinių augalų antioksidacinį, antivirusinį ir imunomoduliacinį poveikį Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose. Šios žolelės, pasak mokslininkų, padės plaučių uždegimo profilaktikai ir gydymui. Vaistažolės tradiciškai naudojamos daugelyje terapinių praktikų, jei ne kaip pagrindinės, tai gydymui kartu su vaistais. Vaistažolių preparatai ne kartą įrodė savo veiksmingumą, taip pat ir kovojant su infekcinėmis ligomis. Kinijos mokslininkai pirmieji pradėjo ieškoti vaistinių augalų nuo naujos virusinės infekcijos. Viena vertus, jie turi šimtametę vaistinių augalų naudojimo tiek gydymo, tiek profilaktikos patirtį.

„Manoma, kad žmogaus gyvenamoje teritorijoje augantys vaisiai ir augalai žmogui naudingiausi. Šioje apžvalgoje nagrinėjami in vitro ir  in vivo tyrimai, kuriuose pranešama apie vaistinių augalų, augančių Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose, imunomoduliacinį potencialą “, - sakė Stanislav Sukhikh , Maisto biotechnologijos katedros vedėjas, Gyvųjų sistemų instituto docentas .

 Sergant peršalimu, Rusijos gydytojai tradiciškai pataria atkreipti dėmesį į vaistažoles ir miško uogas, tokias kaip  avietės, erškėtuogės, šalavijai, ramunėlės, jonažolės ir kt. Su jomis galima ir arbatą virti, ir ruošti skalavimo tirpalus.

Tyrėjas pabrėžia: „tačiau naujoji virusinė infekcija yra klastingesnė nei visos anksčiau buvusios gripo infekcijos. Yra žinoma, kad nuo šių virusinių infekcijų, labiausiai pažeidžiami plaučiai, todėl ypatingas dėmesys buvo skiriamas vaistiniams augalams, saugantiems plaučius, taip pat palaikantiems viso organizmo imunitetą“.

Tradiciškai imbieras ir iš jo pagaminti lakieji aliejai, kurkuminas ir  česnakai yra rekomenduojami ir naudojami vietiniam imunitetui sukurti ir sumažinti uždegiminių kvėpavimo takų ligų tikimybę 

Šeivamedžio ( Sambucus nigra ) skystas ekstraktas pasižymi antivirusiniu poveikiu in vitro nuo gripo bei kvėpavimo takų bakterijų patogenų. Paaiškėjo, kad šeivamedžio uogos yra veiksmingiausia priemonė užkirsti kelią koronavirusinėms infekcijoms arba ankstyvoje jų stadijoje. 

Pastebimas tam tikras antivirusinis kiaulpienių ( Taraxacum officinale ) vandeninio ekstrakto komponentų aktyvumas,  užkertantis kelią infekcijai ir mažinantis gripo A ir H1N1 virusų ląstelių augimą.

Lapinėse daržovėse, raudonuose svogūnuose, pupelėse ir sėklose esantys flavonoliai - kvercetinas jau yra žinomi farmakologijoje uždegimui ir vėžiui gydyti. 

Vaistinis isopas arba mėlynoji jonažolė (Hyssopus officinalis) turi sveikatą stiprinančių savybių dėl jų ekstraktų antrinių metabolitų gausos ir įvairovės. Ištirtas jo antimikrobinis, antioksidacinis, priešgrybelinis, insekticidinis ir antivirusinis poveikis. 

 Džiovintos saldymedžio ( Glycyrrhiza inflata) šaknys ir šakniastiebiai  daugelyje šalių buvo naudojami šimtmečius. Saldymedžio ekstraktai pasižymi antivirusiniu, antimikrobiniu, antioksidaciniu, priešuždegiminiu, priešnavikiniu poveikiu, kurį lemia triterpeninių saponinų ir flavonoidų kiekis. Tyrėjų teigimu, vaistinių augalų, augančių rytinėse mūsų šalies teritorijose ir galinčių padėti palaikyti organizmą pandemijos metu, sąrašas toli gražu nėra baigtas.

„Suprantame pavojų, kurį gali sukelti nekontroliuojamas vaistų vartojimas. Atsakymas gali būti tik vienas – griežtai laikytis vaistininkų rekomendacijų ir, atsiradus menkiausioms komplikacijoms ar neadekvačioms organizmo reakcijoms, bet kokį vartojimą nutraukti“, – pabrėžia Stanislav Sukhikh.

Ne paskutinę vietą prevencinėse priemonėse užima mityba, kurioje sezoninių peršalimo ligų laikotarpiu turėtų būti gausu vitaminų ir antioksidantų. 

 Vitamino A maisto papildas mažina sergamumą ir mirtingumą nuo įvairių infekcinių ligų. Vitaminas B2 kartu su ultravioletine šviesa veiksmingai sumažina Sars-CoV titrą žmogaus plazmoje.  Vitaminas C plačiai žinomas ir kaip antioksidantas, ir kaip senėjimo procesų inhibitorius, didina reaktyvių deguonies rūšių kiekį mikroorganizmams naikinti. Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino C, tradiciškai yra citrinos, apelsinai, kiviai, vynuogės, tačiau Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose juos auginti itin sunku. Tačiau mūsų gamtoje taip pat gausu šio vitamino C turinčių vaisių: juodųjų serbentų, šaltalankių, erškėtuogių, daržovių kultūrose, tokiose kaip brokoliai, žiediniai kopūstai, pipirai, meškiniai česnakai ir kt. Mokslininkai mano, kad esant didelei tikimybei susirgti, norint palaikyti organizmo apsaugą, būtinas integruotas požiūris, įskaitant funkcinį maistą ir teigiamas emocijas. 

Pandemijų metu svarbūs įvairių krypčių tyrimai, kurios leidžia sukaupti kritinę informacijos masę ir susidoroti su kita pasauline liga. Prie straipsnio dirbo Gyvųjų sistemų instituto direktorius Olga Babich , Maisto biotechnologijų katedros vedėja , instituto docentas Stanislav Sukhikh kartu su kolegomis iš Kemerovo valstybinio universiteto (Kemerovas).

https://kantiana.ru/news/uchenye-bfu-nazvali-rastenija-i-gruppy-vitaminov-dlja-ukreplenija-immuniteta-v-period-pandemii/