MUSKATINIS ŠALAVIJAS-GYVYBĖS GELBĖTOJAS

Muskatinis šalavijas- gyvybės gelbėtojas
Muskatinis šalavijas yra sodo puošmena ir aromatinga žolė. Jo krūmai dekoratyvūs ir pritraukia į sodą apdulkinančius vabzdžius, o stebuklingas aromatas ramina ir pakelia nuotaiką. Džiovintus lapus ir žiedus galima naudoti prieskoniams, virti arbatą arba gaminti vaistinius nuovirus bei užpilus. Jo auginimas nesukels jokių rūpesčių, tačiau muskatinis šalavijas suteiks daug naudos ir teigiamų emocijų.
Šis augalas vadinamas: „šventa žolė“, „nemirtingumo žolė“, „gyvybės gelbėtoja“.
Dauginamas sėklomis ir dalijant krūmą. Vienoje vietoje auga daugiau nei 10 metų. Dėl originalių žiedynų jį galima sodinti ne tik sodo lysvėse, bet ir gėlynuose. Jis puikiai derės su bordo ir raudonomis rožėmis, o kaip pavienis augalas yra labai įspūdingas.
Naudojimo sritys
Šis augalas yra labai nereiklus, iš kategorijos „pasodink ir pamiršk“. Tuo pačiu metu negalima suskaičiuoti visų jo pranašumų - tereikia atkreipti dėmesį į jo taikymo sritis.
Muskatinis šalavijas plačiai naudojamas oficialioje ir liaudies medicinoje.
Jis yra būtinas imunitetui, širdies veiklai ir nervų sistemai palaikyti.
Veiksmingas kovojant su depresija, padeda pagerinti psichinę ir fizinę būklę.
Gerina virškinimą, padeda nuo galvos skausmo, vartojamas kaip antiseptikas.
Nepamainomas sergant odos ligomis, taip pat sergant ūmiomis kvėpavimo takų virusinėmis infekcijomis (nuovirai naudingi skalavimui). Taip pat žinoma, kad šalavijų nuoviro gėrimas padeda atsigauti po koronaviruso.
Reguliuoja menstruacinį ciklą natūralių estrogenų dėka. Senovės gydytojai šalavijus laikė šventa žolele ir skyrė nuo nevaisingumo.
Muskatinis šalavijas yra natūrali priemonė veikia labai subtiliai, kaip ir kitos šalavijų rūšys, ir nesukelia priklausomybės. Eterinis aliejus stabdo kraujavimą ir padeda kovoti su infekcijomis.
Moterims muskatinis šalavijas skiriamas kartu su hormonų terapijos vaistais, o vyrams – testosterono kiekiui didinti. Daugelis seksologų ir urologų linkę manyti, kad reguliarus šalavijų nuoviro naudojimas padidina vyrų lytinį potraukį, padidina spermatozoidų judrumą ir padidina pastojimo tikimybę. Jei ovuliacijos metu ir iškart po menstruacijų išgersite šalavijų nuovirą, tikimybė pastoti padidėja. Merginos, kurioms menstruacijos skausmingos, gali sumažinti skausmą ir diskomfortą naudodamos muskatinio šalavijo tinktūrą. Sergant lėtiniu cistitu, iš šalavijų lapų daromos gydomosios vonios. Įdomu tai, kad ginekologai rekomenduoja šalavijų nuovirą, jei reikia užbaigti laktacijos procesą. Muskatinio šalavijo nuovirų gali gerti net vaikai, esant su gerklės skausmams, peršalimui ir centrinės nervų sistemos ligomis. Tačiau gydant lėtines patologijas ir sistemiškai gydant vaiką šalaviju, geriau pasitarti su gydytoju.
Iš muskatinio šalavijo gaminami tepalai, losjonai, nuovirai, tinktūros. Taninai teigiamai veikia odos būklę, pašalina užsikimšusias poras, inkštirus ir dermatito apraiškas. Augalas efektyviai kovoja su egzema, bėrimais, lupimusi ir alergijomis. Muskatinis šalavijas sukuria savotišką antibakterinį filtrą, kuris ne tik dezinfekuoja žaizdas, bet ir apsaugo nuo infekcijų. Tinktūras galima naudoti kartu su čiobreliais ir medumi. Šalavijų nuoviru rekomenduojama gydyti urogenitalines infekcijas ir prostatitą. Natūralūs komponentai nepadės išgydyti pažengusių ligų formų, tačiau tinka kaip laikina nuskausminimo priemonė.
Dėl antiseptinių savybių muskatinis šalavijas naudingas esant gerklės skausmui. Kai kuriose pastilėse nuo kosulio ir gerklės yra muskatinio šalavijo eterinių aliejų arba jos gaminamos iš augalų. Muskatinis šalavijas skystina kraują ir yra skiriamas gydymui po insulto, kovojant su ateroskleroze ir gerina inkstų kraujotaką. XIX amžiuje šis muskatinis šalavijas buvo naudojamas tuberkuliozei gydyti ir kaip skausmą malšinantis vaistas nuo skrandžio dieglių.
Kiti muskatinio šalavijų naudojimo būdai
Muskatinis šalavijas vartojamas ne tik kaip vaistas. Jis naudojamas kulinarijoje, parfumerijoje ir kaip dekoratyvinis augalas. Kulinarijoje krūmas dažniausiai dedamas kaip pagardas prie mėsos ir žuvies patiekalų, o šviežiomis žolelėmis puošiamos naminės dešrelės ar kepsniai. Stiprus kvapas ir aromatas leidžia išryškinti tam tikras mėsos rūšis ir suteikti jai papildomo šviežumo bei būdingo kartoko skonio. Šalavijas populiariausias pasaulio virtuvėje Pietų Amerikoje. Peru, Brazilijos ir Argentinos gyventojai netgi gamina gaiviuosius gėrimus iš sumaltų šaknų ir stiebų. JAV sriuba, daržovės, žuvis ir paukštiena gardinama šalaviju, o Italijoje makaronuose, picoje ir dešroje mėgstama derinti šalavijus su rozmarinu.
Savo gerbėjų rado ir šalavijo aromato kvepalai. Dūminis kvapas su levandų atspalviu laikomas neįprastu ir labai sunkiu parfumeriams. Dėl stipraus kvapo šalavijas dažnai išstumia kitus kvapus ir aromatus, todėl jo pagrindu gaminami kvepalai. Manoma, kad šalavijų kvepalus geriausia derinti su citrusinių vaisių natomis, smilkalais ar kadagiais. Garsusis prekės ženklas Paco Rabanne išleidžia vieną iš savo išskirtinių linijų su šalavijų aromatu. Tarp sodininkų muskatinis šalavijas yra populiarus ir naudojamas kraštovaizdžio dizainui. Šis šalavijas labai gražiai atrodo prie fontanų ar kieme. Kai kurie žmonės mėgsta šalavijus sodinti ne atvirame lauke, o vazonuose.
Vartojimo kontraindikacijos
Šis augalas neabejotinai naudingas, tačiau nereikia pamiršti, kad visame kame reikia laikytis saiko ir griežtos dozės. Profilaktikai verdant arbatą galite tiesiog įdėti žiupsnelį susmulkintų žolelių.
Prieš reguliariai vartodami augalą, turėtumėte pasitarti su gydytoju ir laikytis atsargumo priemonių. Per didelis muskatinio šalavijo vartojimas arba individualus komponentų netoleravimas gali pabloginti organizmo būklę. Šalavijų pagrindu pagaminti preparatai turi šias kontraindikacijas: bet kokia epilepsijos forma; amžius iki 2 metų; arterinė hipotenzija; skydliaukės veiklos sutrikimai; piktybiniai ir gerybiniai navikai; bronchų astma; padidėjusi estrogeno koncentracija kraujyje; lėtinės Urogenitalinės sistemos patologijos.
Šalavijų nuoviras
Nuovirai naudojami tiek išoriniam gydymui, tiek peroraliniam vartojimui. Jie naudingi sergant virškinimo problemomis, peršalus ar sergant šlapimo takų infekcijomis.
2 valg. šaukštus džiovinto muskatinio šalavijo užpilti 200 ml verdančio vandens, ir kaitinti vandens vonelėje 15 minučių. Atvėsinti, perkošti ir įpilti virinto vandens iki 250 ml. Laikyti šaldytuve ne ilgiau kaip 2 dienas.
Gerkite po 1/4 puodelio du kartus per dieną arba kaip nurodė gydytojas. Kursas ne ilgesnis kaip 2 savaitės.
Šalavijų arbata
1 valg. šaukštą džiovintų muskatinio šalavijų žiedų ir lapų užpilti 1 stikline verdančio vandens. Palikti 1 val., po to perkošti, praskiesti 200 ml vandens. Siekiant išsaugoti visus naudingus antpilo junginius, jis ruošiamas inde su sandariu dangteliu.
Gerti po 30 ml 40 minučių prieš valgį. Užpilą galima gerti iki 3 kartų per dieną, kursais iki 2 savaičių.
Šalavijų tinktūra su degtine
Salvia officinalis alkoholinės tinktūros vadinamos gyvybės eliksyru.
3 valg. šaukštus žolelių užpilti 500 ml degtinės. Mišinį ruošti tamsaus stiklo butelyje, sandariai uždarytą palikti 28 dienas. Tada nukošti ir supilti į švarų, nepermatomą indą.
Vartoti po 20 lašų tris kartus per dieną, praskiestus 200 ml vandens arba kaip nurodė gydytojas pagal kitą dozavimo režimą.
Paruošta pagal straipsnius:
https://en.everaoh.com/muscat-sage/
https://flowers.ua/ru/articles/shalfey-muskatnyy-lechebnye-svoystva-i-primenenie