Naudingosios fermentuoto gauromečio arbatos savybės

blog_img1

Gaurometis siauralapis {Chamerion angustifolium (.(lot. Epilobium angustifolium)(Kiprej)  

Fermentuota gauromečio arbata

Naudingosios  fermentuoto gauromečio arbatos savybės  

Dažnai kyla klausimas, kokią žolelių arbatą naudoti: fermentuotą ar nefermentuotą. Abiejų arbatų rūšys yra naudingos organizmui. Tačiau fermentacijos procesas sustiprina visas naudingasiąs žolelių savybes, ir suteikia joms naujų savybių. Fermentacija yra sudėtingas procesas, kai nesant deguonies netirpios medžiagų formos paverčiamos tirpiomis. Fermentacijos metu lapai praktiškai nėra oksiduojami, todėl ši arbata išlaiko daugiau naudingų savybių, pasižymi subtilesniu skoniu ir aromatu. Fermentuoto gauromečio lapų medžiagas organizmas geriau ir greičiau absorbuoja.  Todėl, jei norime gauti maksimalų gauromečio efektą, turėtumėte jį fermentuoti. Svarbus skirtumas yra galiojimo laikas. Paprastiems džiovintiems augalams šis laikotarpis yra ne daugiau kaip dveji metai.  Fermentuota gauromečio arbata laikoma daug ilgiau, ir po oksidacijos (fermentacijos) proceso gauromečio arbatą galima laikyti iki 4-5 metų. Kai kurie netgi pažymi, kad kuo ilgiau laikoma fermentuota gauromečio arbata, tuo ji tampa skanesnė ir aromatingesnė.

Fermentuotos gauromečio arbatoje  beveik nėra kofeino, tai suteikia jai didžiulį pranašumą.

100 gramų žalių gauromečio lapų yra: 2,3 mg geležies, 1,3 mg nikelio, 2,3 mg vario, 16 mg mangano, 1,3 mg titano, 0,44 mg molibdeno, 6 mg boro, stimuliuojančio kraujodarą, taip pat kalio, natrio, kalcio, magnio, ličio ir kt. Beje, vitamino C gauromečio lapuose yra 3 kartus daugiau nei apelsinuose, todėl jis yra būtinas gydant mažakraujystę ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Gauromečio arbatoje yra daug baltymų, kuriuos organizmas lengvai pasisavina, užtikrindamas sotumo jausmą . Gauromečio arbata yra labai populiari tarp tų, kurių profesija siejama su ekstremaliomis sąlygomis, nes ji paprastai ir greitai suteikia kūnui energijos.

Fermentuoti gaurometį pradėta tik 18 amžiuje, kai rusų pirklys, dirbęs Kinijos ambasadoje, nusižiūrėjo arbatžolių fermentavimo procesą ir pritaikė jį Rusijoje, gauromečio fermentavimui

Gauromečio arbata pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis. Pagal šias savybes gauromečio arbata lenkia gluosnio, meškauogės, ažuolo žievės arbatas. Dėl didelio gleivių kiekio gauromečio arbatoje, ji sėkmingai naudojama skrandžio ir žarnyno gydymui. Dėl savo raminančiujų savybių naudojama kaip švelni migdančioji ar raminančioji priemonė. Gaurometis dažnai vadinamas vyriška žole. Gydant prostatitą, prostatos adenomą ir naudojant kaip šių ligų prevencinę priemonę, gauromečio arbata neturi konkurentų.

 Gauromečio arbata naudojama įvairių tautų liaudies medicinoje.

 Mongolai lapais ir žiedais gydo viduriavimą, dizinteriją, skrandžio opas, žarnyno ligas.

Tibeto medicinoje gaurometis  naudojamas  kaip priemonė nuo  nemigos, nuo galvos skausmo ir priešvėžinė.

Rusų liaudies medicinoje gauromečio rekomenduojama kaip nuskausminamoji,  priešuždegiminė, nuo vidurių užkietėjimo padedanti priemonė. Gaurometis buvo naudojama kaip karščiavimą  mažinanti, gerinanti medžiagų apykaitą, antibakterinė, krūtinės anginą lengvinanti priemonė.

                   Apibendrinant galima teigti, kad liaudies medicinoje gaurometis naudojamas esant: migrenai, galvos skausmui, otitui, skrandžio ir žarnyno ligoms, viduriavimui,mažakraujystei,epilepsijai,alkoholinei psichozei,gonorėjai, sifiliui.

Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad fermentuotos gauromečio arbatos paslaptis, tame, kad ši arbata suderina pagrindinį kūno reguliavimo trikampį: smegenis (neuroprotektorius), imunitetą (imunoprotektorius) ir hormonus (endokrinoprotektorius). Fermentuoto gauromečio arbatai priskiriama daugybė gerų savybių:

padidina apsaugines kūno funkcijas, aktyvina imuninės sistemos veiklą;

yra priešuždegiminė;

ramina nervų sistemą ir pakelia darbingumą,atstato jėgas;

šarmina, valo kraują;

padeda iš organizmo pašalinti toksinus, sunkiuosius metalus ir radiaciją;

mažina skausmą ir karščiavimą;

normalizuoja kraujospūdį;

didina hemoglobino kiekį kraujyje;

gali atkurti organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą;

sustiprina „vyrišką jėgą“;

Fermentuota gauromečio arbata neturi kalorijų,bet aprūpina organizmą visais būtinais vitaminais ir daugeliu kitų naudingų medžiagų, padedančiu sumažinti alkį.

Fermentuota gauromečio arbata kartu su su spanguolėmis, mėtomis, serbentų lapais ir rugiagėlių žiedais stiprina imunitetą, visą kūną, aktyviai kovoja su virusais ir bakterijomis, saugo ir išsaugo jaunystę, aktyvumą ir gyvybingumą.

Juodųjų serbentų lapai  kartu su fermentuota gauromečio arbata  yra natūralus energetinis gėrimas: jis tonizuoja kūną ir stiprina imuninę sistemą. Gėrimas stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, stimuliuoja smegenų veiklą, padidina bendrą kūno tonusą.

Fermentuota gauromečio arbata kartu su čiobreliais teigiamai veikia nervų sistemą, mažina stresą ir lėtinį nuovargį.

        Fermentuota gauromečio arbata su susmulkinta džiovinta mandarino žievele puiki priemonė nuo bronchito.

Tačiau reikia nepamiršti:

besaikis fermentuotos gauromečio arbatos naudojimas pašalina iš organizmo magnį ir greitai sužadina nervų sistemą, gali sukelti reumatoidinį artritą ir lėtinio nuovargio sindromą;

fermentuotos gauromečio arbatos negalima gerti nėščioms moterims ir segantiems glaukoma;

fermentuota gauromečio arbata nerekomenduojama vaikų iki 6 metų gydymui.

Vartojant fermentuotą gauromečio arbatą be pertraukos daugiau kaip mėnesį gali prasidėti virškinimo   trakto ar kepenų sutrikimai. Ypač atsargiai šią arbatą reikia gerti esant trombozei, tromboflebitui bei esant padidėjusiam kraujo krešėjimui.

Fermentuotos gauromečio arbatos paruošimo būdas:

pusei litro vandens reikia paimti maždaug du arbatinius šaukštelius fermentuotos gauromečio arbatos Vanduo neturi būti per karštas.. Ideali temperatūra arbatai gaminti yra 90–96 laipsniai. Arbatą reikia užpilti 7–12 minučių. Arbatą galima naudoti iki 5 kartų. 

 

Fermentuoto gauromečio arbata naudinga tiek karšta tiek šalta. Ji nepraranda savo naudingų savybių net po kelių dienų.

 

Šaltiniai:

 http://zdorovoepitanie.info

http://vorcrb.by/zdorovoe-pitanie/172-ivan-chaj-kladez-poleznykh-veshchestv

https://phytomedicine.ejournals.ca/index.php/phytomedicine/article/view/16

https://vchemraznica.ru/kakoj-ivan-chaj-luchshe-fermentirovannyj-ili-nefermentirovannyj/