Paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum) vaistas nuo 99 ligų

blog_img1

 Paprastoji jonažolė  (Hypericum perforatum) liaudies medicinoje

Vieną populiariausių ir žinomiausių liaudies medicinos vaistinių augalų galima teisėtai laikyti jonažolę. Iš jonažolės ruošiami nuovirai, užpilai, arbatos. Jonažolė padeda pašalinti daugybę nemalonių simptomų ir normalizuoja savijautą.

Liaudies medicinoje laikoma, kad jonažolė gydo nuo 99 ligų. Jonažolėje esantis mircenas turi antimikrobinį poveikį daugeliui pavojingų bakterijų. Jonažolėje esantis gerianolis turi panašų poveikį, slopina patogeninės žarnyno floros ir parazitų dauginimąsį.
Jonažolėje esantis cineolis teigiamai veikia nervų sistemos veiklą, jis padeda normalizuoti miegą, padeda esant stresui ir depresijai. Cineolis esantis jonažolėje turi tonizuojantį poveikį, pašalina raumenų spazmus atsiradusius dėl pervargimo. Jonažolėje esantis hipericinas stimuliuoja ląstelių augimą, tai yra naudinga gydant žaizdas, sveikstant po ligos, padeda prailginti jaunystę. Dėl augalinių alkaloidų kiekio jonažolė palengvina neurozes ir depresijas. Jonažolėje esantis azulenas sustiprina teigiamą jonažolės poveikį nervų sistemai, pagreitina žaizdų gijimą. Jonažoles vaistines savybes papildo joje esantys saponinai, turinys metabolinį ir diuaretinį poveikį. Jonažolėje esantis rutinas sustiprina kraujagysles. Jonažolė turi daug vitaminų: askorbo rūgšties, B grupės vitaminų, kurie padeda normalizuoti medžiagų apykaitos procesus.

Jonažolė dėl savo sudėties jis yra plačiai naudojamas tiek į vidų, tiek išorinei terapijai. Jonažolė naudojama tiek šviežia, tiek džiovinta.

Gydomosios jonažolių savybės:

antimikrobinės. Jonažolė naudojama mikrobų infekcijoms šalinti. Jonažolė slopina bakterijų dauginimąsi, naikina patogeninius mikrobus.

raminančios. Dėl didelio B grupės vitaminų kiekio jonažolės užpilai užpilai ramina nervų sistemą, padeda kovojant su stresu, depresija ir psichine perkrova.
                          žaizdų gijimo. Jonažolė turi gebėjimą sustiprinti audinių regeneraciją, todėl padeda gydyti nudegimus ir žaizdas, įvairius odos pažeidimus esant odos erozijai. Čia jonažolė daugiausia naudojama tepalų ir losjonų pavidalu.
                           skausmą mažinančios. Jonažolių nuovirai ir užpilai gali padėti kovoti su skausmu, ypač susijusiu su virškinimo problemomis, nervų sistemos patologijomis ir sąnarių pažeidimais.

diuretinės. Dėl jonažolėje esančių veikliųjų medžiagų nuovirai ar užpilai padeda pašalinti skysčių perteklių, normalizuoja tulžies nutekėjimą iš kepenų.
                        antiparazitinės. Įvairūs žoliniai vaistai iš jonažolių padeda naikinti  žarnyno parazitus.
                        spazmolitinės. Jonažolių preparatai atpalaiduoja lygiuosius raumenis ir normalizuoja nervų sistemos darbą, padeda gydyti virškinamojo trakto pažeidimus, lydimus žarnų spazmų.
                       atsikosėjančias. Jonažolės komponentai padeda skystinti skreplius ir skatina jų pašalinimą iš bronchų. Jonažolė aktyviai naudojamas kvėpavimo takų patologijoms, ūminėms kvėpavimo takų virusinėms infekcijoms ir kosulio infekcijoms gydyti.
                      jonažolė teigiamai veikia širdį ir kraujagysles, taip pat padeda išvengti reumatinių ligų, skatina imuninės sistemos darbą ir padidina bendrą organizmo energiją.

 

                     Kontraindikacijos

               jonažolę draudžiama naudoti:

       esant padidėjusiam odos jautrumui ultravioletinių spindulių poveikiui, kadangi jonažolė padidina odos jautrumą šviesai,

        esant hipertenzijai, ypač esant krizėms,

         po organų ar audinių transplantacijos jonažolės vartojimas gali padidinti transplantato atmetimo riziką dėl jonažolėje esančių imunostimuliuojančių komponentų,

          vartojant kontraceptinius vaistus - jonažolė gali visiškai užblokuoti šių vaistų poveikį ir sukelti nėštumą,

          turint  psichinių problemų, ypač maniakinių polinkių, vartojant jonažolę jie gali sustiprėti, todėl jos vartoti draudžiama,

          gydant antidepresantais vartojant jonažolę gali atsirasti haliucinacijų, sąmonės depresijos ir miego problemų, traukulių, nerimo ir galvos skausmų,

           jonažolė blokuoja vaistų aktyvumą gydant ŽIV,
           draudžiama vartoti šį augalą nėščioms ir žindančioms moterims.
           vaikams jonažolė naudojama labai atsargiai ir tik gavus gydytojo leidimą
Ilgesnį laiką vartodami jonažolę visada pasitarkite su gydytoju fitoterapeutu.

Išversta iš:

https://www.kp.ru/putevoditel/zdorove/zveroboj/