RYKŠTENĖS (SOLIDAGO)VAISTINĖS SAVYBĖS

blog_img1

RYKŠTENĖS (SOLIDAGO)VAISTINĖS SAVYBĖS

Rykštenės lotyniškas pavadinimas yra „ Solidago“  reiškia „padaryti sveiką arba išgydyti“. Neveltui šis vaistinis augalas ištisus tūkstanmečius Amerikos indėnų buvo naudojamas įvairių ligų gydymui. Gydymui buvo naudojamos visos rykštenės dalys: šaknys buvo naudojamos nudegimams ir žaizdoms gydyti, žiedų antpilai buvo naudojami nuo karščiavimo, gyvačių įkandimo, krūtinės skausmams gydyti,šlapimo sistemos funkcijoms palaikyti ir gydyti. Lapų košelė buvo naudojama reumatizmo ir neuralgijos skausmams malšinti. Rykštenė buvo labai vertinama Egipte ir Elžbietos laikais Anglijoje. Rykštenė kartais vadinama Europos auksu ir laikoma, kad tai pagal savo gydomasias savybes labiausiai ištirta vaistažolė. Lietuvoje auga paprastoji rykštenė ir kanadinė rykštenė. Abiejų rūšių rykštenių gydomosios savybės yra beveik vienodos.

Žinomas žolininkas ir tyrinėtojas Robertas Dale'as Rogersas (profesionalus Amerikos žolininkų gildijos narys) teigia, kad rykštenės arbatoje yra 7 kartus daugiau antioksidantų negu žaliojoje arbatoje. Rykštenėje yra daug antioksidanto, žinomo kaip rutinas , kuris naudingas kraujagyslių stiprinimui, sveikos kraujotakos skatinimui, kraujo krešulių susidarymo prevencijai. Todėl rykštenės užpilai  naudingi visai širdies ir kraujagyslių sistemai.

Rykštenės žolėje yra rauginių, karčiųjų ir dažančių medžiagų, gleivių, cukraus, flavonoidų (rutino, kvercetino, kvercitrino, astragalino, narcisino), saponinų, acto, salicilo ir nikotino rūgščių, eterinio aliejaus, alkaloidų, vitaminų C, PP ir mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, mangano, cinko, aliuminio). Šaknyse yra inulino.

Rykštenės pasižymi stipriu šlapimą varančiu, uždegimą slopinančiu, antiseptiniu ir akmenis tirpdančiu poveikiu. Rykštenės preparatai skatina medžiagų apykaitą ir gali būti vartojami sergant inkstų ir kepenų ligomis, esant akmenų ir smėlio inkstuose, gydant vyresnio amžiaus žmonių šlapimo sutrikimus (šlapimo nelaikymą ar susilaikymą). Paprastosios rykštenės preparatai skaldo akmenis inkstuose ir šlapimo pūslėje, vėliau smėlį pašalina iš organizmo. Rykštenės preparatai vartojami sergant lėtinėmis odos ligomis, viduriuojant, sergant reumatu, podagra, bronchine astma, kokliušu, vandenlige, padidėjus prostatai, sergant tulžies pūslės akmenlige ir skorbutu. Farmacijos pramonė rykštenę naudoja tokių papildų kaip Urinal Acut, Care Lady ir kitų gamyboje.

Liaudies medicinoje laikoma, kad rykštenės užpilai padeda esant:

tuberkuliozei;

anginai;

dantenų ir burnos pažeidimams;

skorbutui;

skrandžio sutrikimams, dažniems viduriavimo priepuoliams;

šlapimo takų ligoms;

tulžies akmenų ligoms;

uždegiminiams inkstų procesams;

reumatinėms ligoms;

artritui;

žaizdoms, opiniams odos pažeidimams.

 

Rykštenių užpilai gaminami šaltuoju būdu ir užpilant karštu vandeniu.

Gaminant užpilą šaltuoju būdu du šaukštelius džiovintų rykštenės žiedų užpilti stikline virinto ir atvėsinto vandens.Uždarame inde paliktio pritraukti 4 val. Užpilą perkošti ir vartoti po1/4 stiklinės 4 kartus per dieną.

Išoriniam naudojimui 1 valgomą šaukštą džiovintos rykštenės užpilti stikline verdančio vandens ir leisti pritraukti 2 val. Perfiltruoti ir naudoti losjonams,trynimams,žaizdų gydymui, skalavimui, vonioms.

Rykštenės užpilas: 20 gr  džiovintos rykštenės užpilti 200 ml verdančio vandens, leisti pritraukti 10 min., perfiltruoti. Gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną.

Rykštenės užpilus galima naudoti ne ilgiau kaip 1 mėnesį. Po to padaryti 2 savaičių pertrauką.

Atsargumo priemonės

Nerekomenduojama nėščioms ar krūtimi maitinančioms motinoms. Gali sukelti alerginę reakciją žmonėms, jautriems Asteraceae / Compositae šeimai. Šios šeimos nariai yra ambrozija, chrizantemos, medetkos ir ramunės.

Pagal https://www.indigo-herbs.co.uk