Tas unikalusis Tibeto lofantas - Agastache rugosa- Lophantus tibeticus -huo xiang

Tas unikalusis Tibeto lofantas - Agastache rugosa- Lophantus tibeticus -huo xiang
Kadagi jau porą metų auginu du nuostabius medingus ir vaistingus augalus : anyžinį lofantą ir tibeto lofantą labai domiuosi jų savybėmis ir nauda žmogaus organizmui. Šios dvi rūšys skiriasi savo išvaizda ir vaistinėmis savybėmis. Pagrindinis anyžinio lofanto ir tibeto lofanto skirtumas yra žiedų spalva. Tibeto lofantas žiedai yra baltai žalsvos spalvos, o anyžinio lofanto spalva nuo ryškios violetinės spalvos iki šviesesnių atspalvių. Pasodinus tibeto ir anyžinį lofantą greta, jie susikryžmina ir spalvos keičiasi. Taigi norint atskirti šiuos augalus, tenka sodinti toli nuo vienas kito.
Europoje labiau paplitęs anyžinis lofantas, todėl ir aprašymuose gana dažnai anyžiniam lofantui priskiriamos tibeto lofanto savybės. Laikoma, kad tibeto lofantas turi daugiau gydomųjų savybių. Tačiau abiejų rūšių augalai yra nepaprasto grožio, labai medingi. Pabuvus šalia augančių lofantų tiesiog įgauni daugiau energijos ir labai pagerėja nuotaika
Tibeto lofantas yra nepaprastai vertinamas Kinijoje. Kinų medicinoje tibeto lofantas vadinamas huo xiang ir patenka net į 50 rūšių Kinijoje gaminamų žolinių preparatų.Kinijoje laikoma, kad tibeto lofantas yra natūralus biologinis imunomoduliatorius,turintis raminančių, gerinančių kraujotaką, normalizuojančių kraujospūdį, stiprinančių vyrų galią, priešuždegiminių, normalizuojančių metobolizmą savybių.
Liaudies medicinoje tibetito lofantas laikomas panacėja nuo visų ligų. Tibeto lofantas naudojamas:
- esant stresinėms situacijoms;
- po hipertenzinės krizės ir insulto;
- virškinimo trakto sutrikimams gydyti;
- imuniteto stiprinimui;jis augalų karalystėje laikomas stipriausiu imunostimuliatoriami.Tibeto lofanto poveikis imuninei sistemsi pasireiškia palaipsniui ir trunka ilgai. Tibeto lofantas veikdamas vidaus sekrecijos organus, suaktyvina organizmo apsaugą.
- kvėpavimo takų gydymui nuo ūminių kvėpavimo takų infekcijų iki pneumonijos ir bronchinės astmos;
- normalizuoja medžiagų apykaitą ir didina gyvybingumą;
- kepenų ir šlapimo takų ligomis gydyti;
- prostatito gydymui;
- tibeto lofantas neutralizuoja ir švelniai pašalina iš organizmo toksinus, sunkiuosius metalus ir radionukleidus, todėl veiksmingas gydant spindulinę ligą.
- esant ginekologinės sistemos sutrikimams;
- pagalvė su Tibeto lofantu mažina nemigą, galvos skausmą, meteorologinę priklausomybę .
- alkoholinė tibeto lofanto tinktūra naudojama širdies-kraujagyslių ligoms, parezei, paralyžiui ir galūnių drebėjimui;
- milteliai iš tibeto lofanto lapų neblogai gydo odos grybelius.
- sustabdo senėjimo procesą.Kadangi tibeto lofantas turi chromo, tai pagal 1992 metais daktaro Evanso (JAV) atliko tyrimus su gyvūnaisbuvo nustatyta kad sulėtėjo senėjimo procesai (raukšlių, pilnumo, diabeto, aterosklerozės) vystymosi greitis. )
Tibeto lofanto naudojimas liaudies medicinoje:
- užpilas vidiniam vartojimui.1 valgomas šaukštas džiovinto tibeto lofanto užpilamas stikline verdančio vandens. Įdėti medaus.Gerti po ½ stiklinės 3 kartus per dieną;vartojama esant virškinimo trakto uždegimui, širdies-kraujagyslių veiklai gerinti, centrinės nervų sistemos sureguliavimui.
- užpilas išoriniam naudojimui.4 valgomus šaukštus džiovinto tibeto lofanto užpilti 2 stiklinėm verdančio vandens ir paliekama pritraukti 2 valandom. Užpilu tepti odą ir įtrinti plaukus;
- tinktūra daroma iš šviežios žaliavos.200 gr. Žiedų užpilama 0,5 ltr degtinės.Reguliariai suplakant, tamsioje vietoje laikoma 1 mėnesį.Po to perkošti. Vartoti po 10 lašų su 120 ml. vandens ryte ir vakare 30 min prieš valgį. Per pietūs naudojama 20 lašų 30 minučių prieš valgį.
Tibeto lofanto naudojimas kosmetikoje
Kosmetikos tikslais Tibeto lofantas naudojamas vandens užpilų, vonių, kaukių ir losjonų pavidalu. Kosmetiniams preparatams ruošti naudojami lofanto lapai ir stiebas. Vaistinių medžiagų kiekis turi švelnų raminamąjį poveikį. Losjonai Lofant pagrindu daro odą stangrią, elastingą ir gražią. Naudojant išoriškai, Tibeto lofantas pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis. Todėl jis naudingas sergant daugeliu odos ligų, skatina greitą žaizdų ir opų gijimą. Skalaujant galvą lofanto antpilu, sustiprėja plaukų šaknys, naikinamos raukšlės, išsaugomas odos turgoras ir jaunatviškumas. Tibeto lofantas gerai gaivina burnos ertmę. Pakanka šiek tiek pakramtyti šviežią šio augalo lapą.
Užpilui paruošti paimkite keturis šaukštus džiovintų susmulkintų žalumynų, užpilkite dviem stiklinėmis verdančio vandens, apvyniokite. Po trijų valandų filtruokite ir gerkite po pusę stiklinės tris kartus per dieną prieš valgį. Išoriniam naudojimui paimkite keturis šaukštus lofanto dviem puodeliams verdančio vandens. Šiuo antpilu nuvaloma oda, įpilama į maudymosi vandenį ir skalaujama galva.
Tibeto lofanto naudojimas kulinarijoje
Kulinarijoje iš jaunų tibetietiško lofanto lapelių ruošiami įvairūs patiekalai: dedama į padažus, salotas, šaltas sriubas, gėrimus. Taip pat lofantas naudojamas aromatinei uogienei gauti, kepant duoną, taip pat karštų, gaiviųjų ir alkoholinių gėrimų aromatizavimui. Galima naudoti ir kaip prieskonį, prieskoninių žolelių dedama į mėsos ir žuvies patiekalus, taip pat konservuojant daržoves. Kepant į tešlą galima dėti miltelių iš Tibeto lofanto lapų ir žiedynų.
Tibeto lofanto medus
.Tibeto lofante yra didžiulis kiekis būtinų medžiagų, kurios ypač pritraukia bites. Medus, pagamintas iš lofanto nektaro, įgyja gydomųjų savybių, todėl jį galima plačiai naudoti medicinoje.
Tibeto lofanto sudėtis
Tibeto lofanto unikalias savybes nulemia eterinių aliejų, alkaloidų, terpenų junginiai, flavonoidai, taninai, glikozidai, askorbo rūgštis, vitaminai (1, 2, C, PR), makro ir mikroelementai (kalcis, magnis, geležis, kalis, manganas, kobaltas, varis, nikelis, švinas, kadmis, selenas, cinkas, jodas, chromas), organinės rūgštys (citrinos, obuolio, kavos, chlorogeno) ir kt.
Kontraindikacijos
Tibeto lofanto vartojimo kontraindikacijos apima individualų augalo ir jo kvapo netoleravimą, pasireiškiantį savijautos pablogėjimu, alerginiu bėrimu, patinimu ir kt., todėl tibeto lofantą reikia vartoti atsargiai, pradedant nuo minimalios dozės. Kategoriškai nerekomenduojama vartoti tibeto lofanto sergant tromboflebitu, reabilitacijos laikotarpiu po chemoterapijos ir operacinės intervencijos vėžinių susirgimų metu, esant hipotenzijai,, paūmėjus uždegiminiams procesams vartojant su kitais vaistais.
Medžiaga:
https://www.activeherb.com/tr/huoxiang.shtml
https://lt.punchalo.com/3292-tibetan-lofant-useful-properties-and-contraindications-cultivation
https://assz.ru/lofant-tibetskii-lechebnye-svoistva-lofant-tibetskii---svoistva/
https://ogorod.ua/shop/2152/magazin/semena-lofanta-tibetskogohttps://giropark.ru/en/pumps-for-wells/lofant-tibetskii-vyrashchivanie-chto-takoe-lofant-i-kak-ego-vyrashchivat.html