Vaistinė medetka (calendula officinalis)

blog_img1

VAISTINĖ MEDETKA/CALENDULA OFFICINALIS/

Medetka – vienmetė žolė, kurios pavadinimas lotyniškai reiškia "pirmoji mėnesio diena", nes savo tėvynėje medetkos pradeda žydėti vasaros pradžioje.  Įvairiose šalyse šiam augalui buvo suteikta pačių įvairiausių pavadinimų. Taigi senovės Romoje medetkos buvo vadinamos saulės gėle ir saulės ciferblatu, nes pačių žiedynų spalva priminė saulę. Čia pirmą kartą buvo ištirtos stebuklingos medetkos savybės (naudota kovojant su daugeliu ligų), tad šio augalo šlovė greitai išplito į kitas šalis.

Europoje medetka tapo daugelio legendų ir pasakų heroje. Šis augalas buvo ypač svarbus viduramžių Prancūzijoje, nes medetkų žiedus mėgo pati Valois (Navaros) karalienė Margarita. Karalienei ši gėlė taip patiko, kad jos paminklo, esančio Paryžiuje Liuksemburgo parke, autoriai ne tik įamžino pačios Margaritos atvaizdą, bet ir medetką (ji ją laiko rankose).

Pietų Europos šalyse medetkos buvo pagrindinė vestuvių vainikų sudedamoji dalis, nes ji buvo laikoma meilės ir ištikimybės simboliu. Anglijoje ši gėlė vadinama Marijos auksu (pagal legendą, šį pavadinimą medetkai dar XII a. suteikė šventoji Hildegarda, skirdama ją Dievo Motinai), Kinijoje - dešimties tūkstančių metų gėlė (gėlė ilgaamžiškumo), o Ispanijoje – stebuklinga gėlė. Indijoje (konkrečiau induizme) medetkoms priskiriamos dieviškos savybės ir vadinama Krišnos gėle, kuris, kaip ir ši gėlė, apsirengęs geltonais rūbais

Magiškos medetkų savybės

Viduramžių Europoje medetka buvo apdovanota stipriausiomis magiškomis savybėmis. Taigi, pavyzdžiui, šis augalas gali padėti moteriai išsirinkti būsimą vyrą iš kelių pretendentų. Tam reikėjo paimti susmulkintų džiovintų medetkų žiedų ir sumaišyti su mairūnais , pelynais, medumi ir baltuoju vynu (sausu). Šį mišinį išvirdavo ir įtrinkdavo ant kūno, o paskui eidavo miegoti. Sapne moteriai turėjo pasirodyti jaunikis, pagal kurio elgesį buvo sprendžiama, koks jis bus vyras.

Kadangi medetkos buvo laikomos ištikimybės ir meilės simboliu, šis augalas plačiai naudojamas įvairiuose meilės burtuose. Buvo tikima, kad jei į vazoną paimsite žemių iš savo mylimojo tako ir pasodinsite į jį medetkų, jis visada bus ištikimas. Norint pritraukti mylimą žmogų, reikėjo surinkti paketėlį, į kurį buvo įdėtos medetkos, kurias reikėjo rinkti tiksliai vidurdienį. Taip pat buvo galima pasigaminti meilės mikstūrą rožinio vyno pagrindu, į kurį buvo įdėta šiek tiek medetkų (tai reikėjo daryti trečiadienį per augantį mėnulį). Merginos, kurios norėjo būti visuotinio susižavėjimo objektu, maudėsi vonioje su medetkos šakelėmis.

Medetkos žiedai, uždėti ant galvos, padeda matyti pranašiškus sapnus, o norint padidinti gyvybinės energijos srautą žmogui, reikia į kambarį pastatyti vazą su šviežiomis gėlėmis. Norėdami išvyti piktąsias dvasias iš savo namų ir atsikratyti piktos akies, žmonės virš lauko durų pakabindavo medetkų kekes. Iš medetkų sėklų buvo gaminami amuletai, kurie saugojo turtą nuo vagysčių.

Daugelis tradicinių gydytojų ir gydytojų naudojo medetkas, gamindami mikstūras, kurios padėdavo atsikratyti slegiančios nuotaikos ir depresijos. Šiam tikslui buvo naudojami medetkų žiedai, kurie buvo renkami karščiausiu paros metu – vidurdienį. Taip pat buvo tikima, kad medetkų žiedai padeda pagerinti regėjimą (reikėjo dažniau žiūrėti į saulės žiedlapius).

Gydomosios medetkos savybės

Medetkos pavadinimas  „Marijos auksas“buvo suteiktas dėl šio augalo gydomųjų savybių, nes padeda gydant ginekologines ligas (cistas, fibromas), navikus ( įskaitant vėžį), virškinamojo trakto ligas ir kt. Tradicinėje medicinoje vaistinei žaliavai naudojami medetkų žiedai (oranžinės raudonos spalvos) ir žolė (nenaudojama tik apatinė stiebo dalis).

Medetkos turi hemostazinį, nuskausminamąjį, raminamąjį, antispazminį ir choleretinį poveikį, dėl savo baktericidinių savybių efektyviai naudojamos kovojant su stafilokoku ir streptokoku. Liaudies medicinoje jis nepakeičiamas nuo nudegimų, opų, odos bėrimų, spuogų ir kitų odos ligų. Įvairius medetkų pagrindu paruoštus nuovirus ir tinktūras patariama gerti sergant gastritu, kolitu, edemomis, kepenų ligomis. Taip pat medetkų antpilas puikiai padeda sergant gerklės ligomis (tonzilitu, faringitu) ir pūlingomis burnos ertmės žaizdomis.

Farmakologijoje vaistinė medetka naudojama kuriant vaistus, kurie ramina centrinę nervų sistemą ir mažina jaudrumą. Intraveniniai vaistai skiriami širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms bei hipertenzijai gydyti.

Medetkų naudojimas kosmetologijoje

Medetkos – pati populiariausia vaistažolė, plačiai naudojama kosmetologijoje. Šiandien medetkų galima rasti daugelyje kosmetikos gaminių, tokių kaip kremai, losjonai, kaukės ir kt. Riebią odą turintiems žmonėms rekomenduojamos tinktūros ir losjonai, kurių sudėtyje yra medetkų (jos žymiai sumažina riebalų sekreciją ir padeda kovoti su spuogais). Be to, medetkų lapai padeda atsikratyti odos pigmentacijos, įskaitant strazdanas. Šis augalas taip pat dedamas į daugelį kosmetikos priemonių, kurių pagrindinis tikslas – apsaugoti nuo neigiamo ultravioletinių spindulių poveikio.

Iš medetkų gaminama universali tinktūra, kuri padeda išgydyti įvairius odos pažeidimus. Medetkų aliejus puikiai gydo alerginius bėrimus ir vabzdžių įkandimo žymes. Gana populiarus yra medetkų tepalas, kuris laikomas gana veiksminga priemone nuo venų varikozės. Taip pat šį tepalą vyrai dažnai naudoja kaip priemonę po skutimosi, nes jis gerai nuramina odą ir skatina greitą smulkių pažeidimų gijimą.

Medetkų naudojimas liaudies medicinoje

 Aritmija

Vieną arbatinį šaukštelį susmulkintų žiedų užpilkite viena stikline verdančio vandens, palikite apie valandą ir nufiltruokite. Gerti po 1/2stiklinės  tris kartus per dieną. Po savaitės gydymo daroma savaitės pertrauka.

 
Galvos svaigimas ir spengimas ausyse.

Vieną arbatinį šaukštelį susmulkintų medetkų žiedų užpilkite viena stikline verdančio vandens, užvirinkite, atvėsinkite ir nufiltruokite. Gerkite po vieną valgomąjį šaukštą nuoviro tris keturis kartus per dieną, kol būklė pagerės. 

Kolitas

Sausi susmulkinti medetkų žiedai ir gervuogių lapai sumaišomi lygiomis dalimis. Trys-keturi arbatiniai šaukšteliai mišinios užpilami viena stikline verdančio vandens, palaikoma dvi valandas ir filtruojama. Gerti po 1/2 stiklinės tris kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. 


Tromboflebitas

Esant polinkiui susidaryti kraujo krešuliams du arbatiniai šaukšteliai džiovintų medetkų žiedų užpilami dviem stiklinėmis verdančio vandens, paliekama pritraukti 1 valandą ir filtruojama. Gerkite po pusę stiklinės keturis kartus per dieną 1 mėnesį . Tada dar mėnesį po vieną stiklinę per dieną. Padarykite dviejų ar trijų savaičių pertrauką ir, jei reikia, pakartokite gydymą.

 
Aliejus

Medetkų aliejus taip pat padeda gydyti. Jis malšina skausmą ir pagerina skausmingų kojų išvaizdą. Du ar trys šaukštai šviežių susmulkintų medetkų žiedų užpilami 500 ml augalinio aliejaus, paliekami šiltai per naktį, ryte užvirinama ant silpnos ugnies, atvėsinama ir filtruojami. Aliejus įtrinamas lengvais masažuojamaisiais judesiais arba daromas kompresas nakčiai. Gydymo kursas yra trys savaitės. 


Cistitas

Keturi šaukštai sausų susmulkintų medetkų žiedų užpilami dviem stiklinėmis verdančio vandens, palaikoma dvi valandas ir filtruojama. Kas pusvalandį gerkite tris šaukštus infuzijos. Gydymo kursas yra dvi savaitės. 
Veiksmingi medetkų ir kitų vaistažolių mišiniai 


Mišinys Nr. 1

Lygiomis dalimis sumaišykite džiovintus medetkų, ramunėlių žiedus, jonažolę, kraujažolę žoles ir bruknių lapus. Vienas valgomasis šaukštas mišinio užpilamas stikline verdančio vandens, paliekamas pusvalandį ir filtruojamas. Gerkite po 1/4 puodelio nuoviro keturis kartus per dieną. Gydymo kursas yra dvi savaitės. 

 Nr. 2

Lygiomis dalimis sumaišomi džiovinti medetkos ramunėlių žiedai, kraujažolės, mėtų lapai ir melisa. Vieną valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite dviem stiklinėmis verdančio vandens, pavirkite dešimt minučių, atvėsinkite, filtruokite ir įpilkite verdančio vandens iki pradinio skysčio tūrio. Išgerkite vieną stiklinę arbatos ryte ir vakare pusvalandį prieš valgį. Gydymo kursas yra dešimt dienų.

Nuo peršalimo

Du valgomieji šaukštai džiovintų medetkų žiedų užpilami dviem stiklinėmis šalto vandens, užviriname ant silpnos ugnies, atvėsinami ir filtruojami. Gerkite po 1/2 puodelio tris kartus tris ar keturias dienas. 
Į tokį nuovirą santykiu 2:1 įdėti cukraus ir ant silpnos ugnies virti. Atšaldytą sirupą laikyti šaldytuve Sirupą gerti esant aukštai temperatūrai ir kosint po vieną arbatinį šaukštelį tris keturis kartus per dieną. 
Aterosklerozė

Medetkos gerai valo kraujagysles ir padeda išvengti aterosklerozės bei jos komplikacijų. Paimkite 1/2 puodelio linų sėmenų ir pusvalandžiui užpilkite šaltu vandeniu. Tada vanduo nupilamas, sėklos užpilamos dviem stiklinėmis verdančio vandens, palaikomos dvi valandas ir filtruojamos. Atskirai ruošiamas medetkų antpilas. Viena stiklinė džiovintų medetkų žiedų užpilama dviem stiklinėmis verdančio vandens, palaikoma dvi valandas ir filtruojama. Sumaišyti abu užpilus ir palikite per naktį. Gerkite tris šaukštus antpilo du kartus per dieną: ryte tuščiu skrandžiu ir prieš miegą. Gydymo kursas yra trys savaitės. 


Kraujo spaudimas

Medetkos gali ir padidinti, ir sumažinti kraujospūdį. Kraujo spaudimui sumažinti ir nervinei įtampai malšinti keturi valgomieji šaukštai sausų susmulkintų medetkų žiedų, vienas valgomasis šaukštas juodųjų serbentų lapų, du valgomieji šaukštai braškių lapų užpilami viena stikline verdančio vandens, paliekami pusvalandį ir filtruojami. Gerkite po 1/2 puodelio keturis ar penkis kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.
Norėdami padidinti spaudimą, paimkite du šaukštus džiovintų medetkų žiedų, 1/2 puodelio alkoholio ir vieną vidutinio dydžio citriną su plona žievele. Medetkų žiedai užpilami alkoholiu, dvi dienas paliekami tamsioje vietoje, filtruojami ir įpilama citrinos sulčių.  10 lašų, ištirpinti vandenyje gerti tris kartus per dieną, kol būklė pagerės. 


Prostatitas

Sumaišykite vieną valgomąjį šaukštą džiovintų susmulkintų medetkos žiedų, vieną valgomąjį šaukštą asiūklio žolės, vieną arbatinį šaukštelį dilgėlės lapų, vieną arbatinį šaukštelį pipirmėtės lapų, vieną arbatinį šaukštelį debesylo šaknų. Vienas valgomasis šaukštas mišinio užpilti viena stikline verdančio vandens, palikti pritraukti tris valandas ir filtruoti. 
Gerkite po 1/3 puodelio tris kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Užpilas labai veiksmingas esant šlapimo susilaikymui, kurį sukelia uždegiminė prostatos edema.
Gydymo kursas yra du mėnesiai. Po to padarykite dviejų savaičių pertrauką, tada tęskite gydymą. 

Adenoma

Lygiomis dalimis sumaišykite džiovintus medetkų žiedus, beržo lapus, laikrodžio lapus, angelijos šakniastiebius, jonažoles, trikertės žvaginės žolės, pelyno žolės, erškėtuogių. Vienas valgomasis šaukštas mišinio užpilamas dviem stiklinėmis verdančio vandens, kaitinama dešimt minučių, paliekama trims valandoms pritraukti ir filtruojama. Gerkite po 1/2 puodelio keturis kartus per dieną valandą prieš valgį. Gydymo kursas yra pusantro mėnesio. Po tos pačios pertraukos gydymas kartojamas. 

Kontraindikacijos

Negalima naudoti:

nėštumo ir maitinimo krūtimi metu,

mažiems vaikams (iki 10 metų),

esant labai žemam kraujospūdžiui,

vartojant  raminamuosius vaistus.

 

Paruošta pagal:

http://zonatigra.ru/publ/magicheskie_i_celebnye_svojstva_rastenij/kalendula/12-1-0-260

https://vdvsn.ru/articles/health/pri-kakikh-zabolevaniyakh-pomozhet-kalendula/