Vaistinės bergenijos savybės ir kontraindikacijos

blog_img1

Vaistinės bergenijos savybės ir vartojimo kontraindikacijos

Bergenija yra žolinis daugiametis augalas iš Saxifrage šeimos, kurį galima pamatyti parkuose, soduose ir aikštėse. Unikalios gydomosios bergenijos savybės lėmė platų jos populiarumą ne tik sodininkystėje ir gėlininkystėje, bet ir vaistažolių medicinoje. Augalo lapai ir šaknys turi priešuždegiminį, antimikrobinį ir hemostazinį poveikį. Štai kodėl bergenijos yra įtrauktos į tradicinės medicinos receptus, skirtus įvairių ligų gydymui ir profilaktikai.

Bergenija yra daugiametis augalas, populiarus tarp daugelio sodininkų ir floristų dėl savo patrauklios išvaizdos ir nepretenzingos priežiūros. Visžalis krūminis augalas gražiais violetiniais-alyviniais žiedais puošia parko zonas, kaimo namus ir namų ūkio sklypus.Vidutinis bergenijos aukštis gali siekti 50-70 cm.Augalas turi šliaužiančią, šliaužiančią sodrios rudos spalvos šaknį, išsišakojusią struktūrą. Stiebas raudonas arba rausvas, storas.

Priklausomai nuo augalo veislės, lapai gali būti ovalūs arba suapvalinti, su matiniu arba blizgiu paviršiumi. Bergenija žydi šviesiai rausvais, violetiniais arba alyviniais nedideliais žiedais, išsidėsčiusiais ant pailgų lapkočių. Bergenijos gali pradėti žydėti pavasario ar vasaros viduryje.

Natūrali augalo „tėvynė“ yra Kinija, Kazachstanas ir kai kurie Centrinės Azijos regionai. Šį žolinį augalą dažniausiai galima pamatyti laukymėse, miškuose, kalnų šlaituose.

Alternatyvioje medicinoje naudojami bergenijos lapai ir šakniastiebiai, kuriuose yra kelios dešimtys biologiškai aktyvių komponentų.

Bergenijos sudėtyje yra:

  • vitamino C;
  • geležis, manganas, varis ir varis;
  • taninai;
  • fitoncidai;
  • flavonoidai;
  • izokumarinai;
  • katechinai;
  • eteriniai aliejai;
  • glikozidai;
  • polifenoliai;
  • angliavandeniai;
  • gliukozė;

Bergenijos  šaknyje yra padidinta arbutino dozė, medžiaga, kuri yra vienas iš galingiausių antioksidantų.

Svarbus augalo bruožas yra tai, kad jis net ir po terminio apdorojimo išlaiko visas esančias gydomąsias savybes ir maistines medžiagas.

Vaistinės bergenijos savybės organizmui

Dėl itin turtingos sudėties bergenijos turi ypatingą poveikį žmogaus organizmui. Bergenijos tinktūros, nuovirai, ekstraktai ir užpilai turi ryškų sutraukiantį, antimikrobinį, diuretikų, žaizdas gydantį ir karščiavimą mažinantį poveikį.

Žolelių preparatai, tarp kurių yra ir bergenijos, turi daug gydomųjų savybių ir gali:

  • sustabdyti kraujavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą;
  • normalizuoti kraujospūdį;
  • kovoti su uždegiminiais ir infekciniais procesais;
  • pašalinti galvos skausmą ir migrenos priepuolius;
  • sustiprinti kraujo kapiliarų sieneles, gerinti jų tonusą ir elastingumą;
  • pašalinti skysčių perteklių iš organizmo, kovoti su edemomis ir neleisti joms atsirasti.

Dėl savo gydomųjų savybių bergenija naudojama imunitetui stiprinti, nes šis augalas turi imunomoduliacinį poveikį, didina organizmo atsparumą infekcijoms, virusams ir patogeniniams mikroorganizmams.

Bergenija yra būtina vyriškam organizmui. Šio augalo nuovirus, arbatas ir užpilus naudinga gerti esant pažeistai erekcijos funkcijai. Efektyviai didina potenciją. Dėl savo priešuždegiminių savybių bergenijų pagrindu pagaminti vaistažolių preparatai pašalina sąstingį dubens srityje, o tai teigiamai veikia erekciją.

Štai kodėl natūralūs bergenijos ekstraktai ir ekstraktai yra daugelyje vaistų, skirtų prostatos adenomai ir daugeliui kitų urologinių ligų gydyti.

Plaukų skalavimas bergenijų nuoviru ar antpilu padės vyrams išspręsti priešlaikinio nuplikimo problemą. Šios vaistažolių priemonės stiprina plaukų folikulus, mažina plaukų slinkimą ir aktyvina mikrocirkuliaciją, skatina naujų plaukelių augimą.

Moterims

Žolelių preparatai su bergenijomis yra labai populiarūs tarp moterų, nes ši žolė laikoma viena greičiausių ir veiksmingiausių sergant ginekologinėmis ligomis.

Bergenijų nuoviras naudojamas kompleksiniam miomų, uždegiminių procesų kiaušidėse, gimdos kaklelio erozijos, kolpito, miomų, gimdos kaklelio erozijos gydymui. Dušas ir sėdimosios vonios su šia priemone dažnai papildo vaistų terapiją.

Norėdami paruošti nuovirą, 10 šaukštų iš anksto susmulkintų žaliavų užpilkite 2 stiklinėmis vandens ir padėkite į vandens vonią 25-35 minutėms. Paruoštą nuovirą perkoškite per keliais sluoksniais sulankstytą marlę ir naudokite kasdieniniam prausimuisi.

Esant gausioms, užsitęsusioms ir skausmingoms mėnesinėms, ne mažiau naudingi bergenijų nuovirai ir užpilai. Šis augalas mažina nemalonius PMS simptomus ir normalizuoja mėnesinių ciklą.

Vaistinės bergenijos savybės vaikams

Nuovirai, užpilai ir arbatos iš bergenijų efektyviai kovoja su viršutinių kvėpavimo takų ligomis, peršalimu. Jie stiprina vaikų imunitetą, didina organizmo atsparumą virusams ir ligų sukėlėjams.

Dėl gydomųjų savybių bergeniją tradicinė medicina rekomenduoja kovojant su vaiko tuštinimosi sutrikimais. Vaistinei arbatai paruošti arbatinį šaukštelį susmulkintų augalo lapų užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite prisitraukti 15-20 min. Paruoštą gėrimą vaikui reikia duoti visą dieną vietoj arbatos.

Visi vaistažolių preparatai, kurių sudėtyje yra bergenijų, gali būti naudojami vyresniems nei 7 metų vaikams ir tik prieš tai pasitarus su pediatru.

Nėščioms ir žindančioms moterims

Bergenija  yra vaistinis augalas, kuriame yra didžiulis kiekis biologiškai aktyvių medžiagų, kurios gali sukelti įvairius virškinimo sistemos sutrikimus, taip pat sukelti išmatų sutrikimą.

Bergenija nėštumo metu gali išprovokuoti hormonų svyravimus organizme, tachikardiją, dusulį, nervų sistemos pablogėjimą – nervingumą, nerimą, staigius nuotaikų svyravimus. Todėl moterims nėštumo ir žindymo laikotarpiu tokių vaistažolių preparatų reikėtų atsisakyti.

Kai kuriais atvejais vaistažolių preparatai, kurių pagrindą sudaro bergenijos, gali būti naudojami nėščių moterų kraujavimo iš gimdos prevencijai. Tačiau tokiais atvejais gydymas atliekamas prižiūrint gydytojui.

Vaistinės bergenijos savybės kosmetologijoje

Dėl ryškių priešuždegiminių, antibakterinių ir valomųjų savybių bergenija taip pat plačiai pritaikoma kosmetologijos srityje. Jo pagrindu pagaminti vaistažolių preparatai puikiai tinka riebiai, probleminei odai, linkusiai į reguliarų paraudimą, bėrimus ir spuogus.

Norėdami paruošti priemonę, išdžiovinkite bergenijos šaknį ir sumalkite kavamale iki miltelių. Du valgomuosius šaukštus šios masės užpilti stikline medicininio spirito ar degtinės,sandariai užkimšti ir padėti tamsioje vietoje prisitraukti 6-8 dienas.

Paruošta alkoholinė bergenijos tinktūra naudojama losjonams nuo pustulinių bėrimų, seborėjinio dermatito. Normalizuoja riebalų gamybą ir sumažina nemalonų riebų veido odos blizgesį.

Losjonas tepamas ant nuvalyto veido 10-15 minučių, po to produkto likučiai nuplaunami dideliu kiekiu šilto vandens. Tada patepkite odą maitinamuoju arba regeneruojančiu kremu, nes tinktūros alkoholio bazė sausina odą.

Bergenijų nuovirai ir užpilai gali būti naudojami kaip veido tonikas. Natūralios žolelės turi teigiamą poveikį odai:

  • išvalo spuogus ir pustules;
  • pagerina veido spalvą, kovoja su paraudimu ir amžiaus dėmėmis;
  • susiaurina odos poras, todėl jos tampa mažiau pastebimos;
  • sumažina juodų taškų skaičių;
  • skatina natūralų odos ląstelių atsinaujinimą ir regeneraciją.
  • Bergenija ne mažiau naudinga plaukams. Alkoholinė augalo tinktūra suaktyvina galvos odos kraujotaką, stiprina plaukų folikulus, mažina sruogų nykimą. Norėdami tai padaryti, vaistažolių preparatą reikia tolygiai paskirstyti ant galvos odos, aprišti plastikine plėvele ir palikti 25 minutes. Po to kruopščiai išskalaukite plaukus įprastu šampūnu.
  • Naudojant alkoholinę bergenijų tinktūrą, reikia turėti omenyje, kad ši priemonė netinka sausai odai ir plaukų tipams, nes dar labiau juos išsausina. Tokiais atvejais spiritinę tinktūrą geriau pakeisti bergenijų nuovirais ir vandens užpilais.

Bergenijos naudojimas liaudies medicinoje

Nuovirai, užpilai, alkoholinės tinktūros iš bergenijos lapų ir šakniastiebių plačiai naudojami liaudies medicinoje daugelio ligų gydymui ir profilaktikai. Daugelyje receptų naudojamos ir kitos vaistinio augalo dalys – žiedai, stiebai.

Bergenijos naudojimas liaudies medicinoje:

  • ginekologinės ligos - kovoja su eroziniais procesais, normalizuoja menstruacinį ciklą, yra įtrauktas į kompleksinį fibromos, kolpito, miomų gydymą;
  • gingivitas, stomatitas, periodonto ligos ir kitos dantų ligos;
  • hemorojus - pašalina skausmą, patinimą ir paraudimą, mažina kraujavimą iš hemorojaus;
  • arterinė hipertenzija – bergenijos mažina kraujospūdį, gerina kraujagyslių būklę;
  • žarnyno infekcijos, kurias lydi infekcinės kilmės viduriavimas;
  • plaučių tuberkuliozė;
  • kvėpavimo takų ligos - tonzilitas, laringitas, faringitas;
  • galvos skausmai, galvos svaigimas;
  • virškinimo sistemos ligos;

Berginija  naudojama ne tik vidiniam, bet ir išoriniam naudojimui. Bergenijos šaknis, sumalta į miltelius, padeda gydyti įvairias žaizdas, įpjovimus, įbrėžimus ir odos pažeidimus.

Ši priemonė išvalo žaizdą nuo pūlių, turi antimikrobinį poveikį, neleidžia užsikrėsti ir pagreitina traumų gijimą.

Nuovirai

Gydomiesiems nuovirams ruošti galite naudoti ir bergenijos lapus, ir šaknį. Šioje žolinio augalo dalyje yra didžiulis kiekis veikliųjų medžiagų, kurios normalizuoja kraujospūdį, gerina virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių, endokrininės ir nervų sistemų veiklą. Bergenijos šaknų nuoviras padeda esant gausiam kraujavimui iš gimdos, sutrikus mėnesinėms ir daugeliui ginekologinių ligų.

Nuoviro iš bergenijos šaknų ruošimas:

  • išdžiovinkite augalo šaknį ir sumalkite iki miltelių;
  • 2 valgomuosius šaukštus augalinės žaliavos užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens;
  • užvirinkite ant vidutinės ugnies;
  • skysčiui užvirus sumažinkite ugnį iki minimumo ir kaitinkite dar 20-25 minutes;
  • filtruokite skystį per marlę arba sietą.

Bergenijų nuovirą reikia gerti tris kartus per dieną po vieną valgomąjį šaukštą, geriausia likus 25-35 min. prieš valgį.

Ši žolelių priemonė gali būti naudojama dantų ligų, uždegimų ir dantenų kraujavimo gydymui bei profilaktikai. Tokiais atvejais nuoviras ruošiamas sodresnis – 4 šaukštai susmulkintos šaknies 2 stiklinėms vandens.

Tinktūros

Bergenijos  tinktūros gali būti pagamintos iš alkoholio ir vandens. Jie naudojami gydant didelio ar mažo rūgštingumo gastritą, inkstų akmenligę, žaizdų gijimą, sumušimus ir įpjovimus.

30 g susmulkinto augalo šakniastiebio užpilkite 200 ml medicininio spirito, sandariai uždarykite indą su produktu ir palikite 30 dienų tamsioje ir šiltoje vietoje užpilti. Kas 2 dienas indą su tinktūra reikia gerai sukratyti. Alkoholinę bergenijos tinktūrą reikia gerti po 10 lašų du kartus per dieną, ryte ir vakare.

Bergenijos tinktūrą galima paruošti ir vandens pagrindu. Šis augalinis vaistas vartojamas tiek suaugusiems, tiek vaikams gydyti. Jai paruošti 1 valgomąjį šaukštą susmulkintų šakniastiebių užpilti 400 ml virinto vandens, 3 valandas palaikyti termose. Gerkite tinktūrą nuo inkstų ligų, 50 ml tris kartus per dieną.

Arbatos

Bergenijų arbata yra natūralus žmogaus organizmui reikalingų maistinių medžiagų šaltinis. Šis malonaus žolelių skonio gėrimas pasižymi karščiavimą mažinančiu, priešuždegiminiu, antibakteriniu ir imunomoduliuojančiu poveikiu.

Naudingos bergenijos arbatos savybės:

  • pagreitina plaučių uždegimo gydymą;
  • stiprina kraujo kapiliarų sieneles, gerina jų tonusą ir elastingumą;
  • kovoja su daugeliu ginekologinių ligų ir neleidžia joms vystytis;
  • normalizuoja tuštinimasį, padeda esant žarnyno sutrikimams, kuriuos lydi viduriavimas;
  • gerina nervų sistemos veiklą, normalizuoja miegą, mažina neigiamą streso poveikį.

Klasikiniame vaistinių arbatų ruošimo recepte naudojami po sniegu peržiemoję žolinio augalo lapai (taip pat ir pajuodę). Susmulkinta žaliava  supilame į nedidelį keraminį indą, užpilama 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždengiama ir paliekama pritraukti 15-25 min.

Į bergenijų arbatą galima dėti įvairių priedų – citrinos griežinėlį, imbiero šaknį , medų. Jie ne tik pagerina gėrimo skonį, daro jį minkštesnį ir malonesnį, bet ir padidina vaistažolių veiksmingumą.

Vaistinės bergenijos savybės ir milteliai iš jos

Sausi milteliai iš susmulkintų bergenijų šaknų – universali priemonė, kurios pagrindu ruošiami vaistažolių nuovirai ir užpilai. Ši priemonė naudojama dantų, urologinių, ginekologinių, peršalimo ir daugelio kitų ligų gydymui ir profilaktikai.

Miltelius iš naudingų šakniastiebių galima paruošti savarankiškai. Jis turi būti laikomas tamsioje ir sausoje vietoje, popieriniame maišelyje arba maišelyje iš chintzo, lino ar kito audinio. Tokios formos bergenijų milteliai nepraranda savo unikalių gydomųjų savybių ir gali būti saugomi mažiausiai 3-4 metus.

Endeminė struma

Bergenijos nuovirų ir užpilų pavidalu plačiai naudojamas vaistažolių medicinoje endeminės gumos gydymui ir profilaktikai:

  • 2 valgomuosius šaukštus džiovintų ir susmulkintų bergenijų lapų užpilti 500 ml verdančio vandens;
  • palikite pritraukti 15 minučių;
  • padėkite ant silpnos ugnies ir kaitinkite 25-35 minutes.

Paruoštą nuovirąį perfiltruokite per kelis sluoksnius sulankstytą marlę ir gerkite po ½ puodelio 3–4 kartus per dieną.

Peršalimas ir kvėpavimo organų ligos

Dėl savo priešuždegiminių ir antibakterinių savybių bergenijos efektyviai kovoja su peršalimo ir kvėpavimo takų ligomis – tonzilitu, laringitu, faringitu.

Veiksmingiausias yra nuoviras, paruoštas iš vaistažolių mišinio, susidedančio iš bergenijos, debesylo ir jonažolių:

  • susmulkinkite visas žoleles ir sumaišykite;
  • šaukštą augalinės žaliavos užpilkite 200 ml vandens;
  • padėkite gaminį ant nedidelės ugnies ir virkite 20-25 minutes;
  • gatavą sultinį palikite infuzuoti karštyje 24 valandas.

Žolelių nuovirą, skirtą peršalimo ir viršutinių kvėpavimo takų ligoms gydyti, rekomenduojama gerti po 2 valgomuosius šaukštus du kartus per dieną, ryte ir vakare.

Bergenija yra vienas veiksmingiausių vaistinių augalų nuo gimdos miomos. Dušo ir vonios su šiuo žoliniu augalu stabdo kraujavimą iš gimdos ir neleidžia jiems pasikartoti, mažina eroziją ir uždegimą.

Gimdos miomoms gydyti ir endometriumo būklei pagerinti naudojamas bergenijų nuoviras, paruoštas iš sausų, susmulkintų lapų ir vandens, imamas santykiu 1:10.

Dantų ligos

Gydomosios bergenijos savybės dažnai naudojamos dantų problemoms spręsti. Bergenijos nuoviras padeda gydyti periodonto ligas, gingivitą, stomatitą. Skalavimai su šia žoline priemone mažina dantenų paraudimą, patinimą ir kraujavimą, užkerta kelią ėduonies ir kitų dantų problemų atsiradimui.

Norėdami paruošti nuovirą, susmulkinkite bergenijos šakniastiebį. Po to 3 valgomuosius šaukštus gautos žaliavos užpilkite 230 ml verdančio vandens. Uždėkite mišinį ant silpnos ugnies ir virkite, kol skysčio sumažės per pusę.

Paruoštą nuovirą perkošti, uždengti ir palikti prisitraukti 30-35 min. Naudokite kaip burnos skalavimo skystį ryte ir vakare.

Virškinimo trakto ligos

Bergeniją žolininkai dažnai naudoja kolitui, enterokolitui ir kitoms virškinamojo trakto ligoms gydyti.

Vaistas paruošiamas labai paprastai. Du valgomuosius šaukštus džiovintų ir tarkuotų bergenijos šaknų užpilkite stikline verdančio vandens ir kaitinkite ant silpnos ugnies 20-25 minutes. Perkoštą nuovirą gerti po valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną.

Vaistinės bergenijos savybės esant tuštinimosi sutrikimui

Bergenija turi daug taninų. Jie normalizuoja išmatas, padeda kovoti su viduriavimu suaugusiems ir vaikams. Tokiais atvejais ruošiama kvapni ir sveika arbata.

Vaistinė arbata vaikams – vieną arbatinį šaukštelį šakniastiebių, susmulkintų iki miltelių, užpilti stikline verdančio vandens. Palikite infuzuoti pusvalandį. Paruoštą gėrimą nukoškite ir duokite vaikui po 150-180 ml du kartus per dieną, ryte ir vakare. Jei bergenijų arbata ruošiama suaugusiems, augalinės žaliavos porcija turėtų būti padvigubinta.

Suaugusiųjų viduriavimui gydyti galima paruošti tik užpilą, bet ir bergenijų nuovirą. Tam tikslui šaukštą sausos susmulkintos augalinės žaliavos užpilkite 220 ml verdančio vandens. Supilkite į nedidelį puodą ir troškinkite ant mažos ugnies kelias minutes. Gerkite perkoštą nuovirą po 30 ml tris kartus per dieną, taip pat po kiekvieno apsilankymo tualete.

Žaizdos ir įbrėžimai

Bergenija  padeda esant įvairioms žaizdoms, įpjovimams, įbrėžimams ir kitiems odos pažeidimams. Ši priemonė naudojama esant pūlingoms žaizdoms – pašalina susikaupusius pūlius, valo ir dezinfekuoja pažeistą odos vietą. Vaistinis augalas apsaugo nuo užkrėstų žaizdų ir pagreitina audinių taisymą.

Žaizdoms gydyti galite naudoti ir užpilą, ir džiovintą augalo šaknį. Užpilui paruošti 2 valgomieji šaukštai sutrintų bergenijų lapų. Užpilkite 600 ml verdančio vandens, uždenkite dangčiu ir palikite prisitraukti 5-7 valandas. Šiuo antpilu galima plauti losjonus, plauti žaizdas, kompresus.

Bergenijos šaknis laikoma ne mažiau veiksminga žaizdų gijimo priemone. Jis turi būti išdžiovintas, sumalta iki miltelių. Pabarstykite milteliais žaizdas, įbrėžimus ir įpjovimus.

Galima žala ir kontraindikacijos

Nepaisant daugybės gydomųjų savybių, bergenijos taip pat gali pakenkti žmonių sveikatai. Todėl prieš vartodami vaistinį augalą būtinai turite susipažinti su pagrindinėmis kontraindikacijomis.

Kontraindikacijos bergenijos naudojimui:

  • polinkis į lėtinį vidurių užkietėjimą;
  • širdies išemija;
  • aritmija;
  • tachikardija;
  • sutrikęs kraujo krešėjimas;
  • kepenų liga ūminėje stadijoje;
  • sumažintas kraujospūdis.

Vaistinį augalą bet kokia forma draudžiama naudoti esant alerginei reakcijai ar individualiam netoleravimui.

 

Versta iš

https://glav-dacha.ru/izuchaem-lechebnye-svoystva-badana