Paprastasis kietis (Artemisia vulgaris)

blog_img1

 Paprastasis kietis (Artemisia vulgaris)

Paprastasis kietis del savo unikalių savybių plačiai naudojamas visame poasaulyje.

Azijos medicinoje paprastasis kietis dažnai vartojamas virškinimo trakto diskomfortui malšinti ir ginekologinėms ligoms gydyti.

Kinijoje paprastasis kietis tradiciškai vartojamas cholerai ir raupsams gydyti. Kitos indikacijos yra hemoraginės būklės, pvz., kraujo buvimas skrepliuose, išmatose ir vėmaluose bei kraujavimas iš nosies.

Tradicinė kinų medicina (TCM) taip pat rekomenduoja termopunktūrą, kurią sudaro „moksa“ – džiovinti ir miltelių pavidalo paprastojo kiečio lapai – deginimas tiesiai ant odos arba arti jos arba susidaro dūmų įkvėpimas, kuris leidžia migruoti „chi“ energijai.

                          Pietų Amerikos tradicinėje medicinoje paprastasis kietis  dažnai naudojamas nuo karščiavimo, maliarijos ir skrandžio sutrikimų.

                             Europos liaudies medicinoje, parastasis kietis naudojamas skrandžio sulčių išsiskyrimo skatinimui, nuo virškinamojo trakto kataro, nepakankamos tulžies ir virškinimo sulčių gamybos, vidurių pūtimo ir prasto apetito. Paprastasis kietis taip pat naudojamas kaip virškinimo trakto ir tulžies latakų relaksantas bei dieglių malšinimui , o pastebėtas vidurius laisvinantis poveikis panaudojamas gydant nutukimą. Pparastojo kiečio antpilas naudojams išoriškai reumatiniams ir kojų skausmams malšinti, taip pat sėdimoms vonioms nuo hemorojaus ruošti. Kiti paprastojo kiečio panaudojimo būdai apima nervų sistemos sutrikimų, tokių kaip nemiga, gydymą epilepsijos, depresijos ir per didelis streso poveikio gydymui. Be to, paprastasis kietis rekomenduojamas esant hipertenzijai ir gimdymui ar persileidimui paskatinti. 

Paprastasis kietis - vaistinis augalas, neturintis pelynui (karčiajam kiečiui- artemisia abisinthium) būdingo kartumo ir kvapo, tačiau liaudies medicinoje naudojamas ne mažiau intensyviai.

                       Paprastasis kietis turi specifinį maloniai balzaminį kvapą ir šiek tiek kartoką skonį. Liaudies medicinoje paprastasis naudojamas moteriškų ligų, tuberkuliozės, skrandžio gydymui.Paprastasis kietis gali pagerinti virškinimą ir apetitą, normalizuoti tulžies nutekėjimą, gerai stimuliuoja kepenis, yra geras vidurius laisvinantis ir antihelmintinis vaistas. Paprastasis kietis teigiamai veikia žmogaus nervų sistemą, ramina ir tonizuoja. Paprastojo kiečio antpilai padeda greičiau atsigauti po peršalimo, pagreitina pjūvių ir žaizdų gijimą.
                      Paprastasis kietis padeda sureguliuoti menstruacinį ciklą, stimuliuoja vidinius moters lytinius organus. Vėluojanto menstruacijoms 1 šaukštas džiovintos žolės virti pusėje litro vandens po to  palikti 2 valandoms pritraukti. Perfiltravus gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį .Nėštumo metu ir pogimdyminiu laikotarpiu padeda įveikti su nervinę įtampą, depresiją.

                   Paprastasis kietis naudojamas žaizdoms, sumušimams, nuospaudoms, karpoms ir vėžinėms odos vietoms gydyti. Grynos ir šviežios paprastojo kiečio sultys puikiai tinka rauplių gydymui.
                   Paprastasis kietis naudojamas sergant cistitu.Šiam tikslui 2 arbatinius šaukštelius džiovintos žolės užpilti  stikline verdančio vandens, palikti 2 valandoms pritraukti. Perfiltravus gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.

                 Paprastasis kietis išoriniam naudojimui paruošiamas 1 stiklinę šviežios pelyno žolės užpilant 2,5 litro verdančio vandens, palikant  30 minučių pritraukti, filtruojama ir naudojama išoriškai.

                  Paprastojo kiečio nuovirai naudojami neurastenijai, epilepsijai ir kitiems nervų sutrikimams gydyti, nes jie turi prieštraukulinį ir raminamąjį poveikį.

                   Paprastasis kietis jau seniai naudojamas parazitųs ir kirminų pašalinimui. Šiam tikslui 1 valgomasis šaukštas žolės užpilamas  1 stikline karšto vandens ir 0,5 valandos kaitinti vandens vonelėje. Pakaitinus palikti pritraukti 15 minučių ir perfiltruoti. Gerti po 0,5 stiklinės 2 kartus per dieną.

                    Sergant tuberkulioze,ruošiama paprastojo kiečio tinktūra: 1 valgomąjį šaukštą žolės užpilti 0,5 litro degtinės, palikti trims dienoms, retkarčiais pakratant, filtruoti ir perfiltruoti.. Gerti 1 šaukštą 3 kartus per dieną.

                Sergant epilepsija ir kitais priepuolių bei traukulių atvejais nuoviras ruošiamas iš paprastojo kiečio šaknies. Reikia 30 gramų šaknies pavirinti pusėje litro alaus 5 minutes. Vartoti po1 valgomąjį  šaukštą 3 kartus per dieną.
                   Paprastasis kietis kulinarijoje vienas mėgstamiausių visų virėjų prieskonių . Kulinarai jį vadina peletrūnu.  Kaip prieskonis paprastasis kietis-peletrūnas pelnė nemažą šlovę dėl labai aštraus ir malonaus aromato. Dažniausiai šis prieskonis dedamas į padažus, marinatus, marinuotus agurkus, mėsos patiekalus ir net gėrimus.

Kontraindikacijos: paprastasis kietis yra gana toksiškas augalas. Bet kokius pelyno nuovirus, užpilus, tepalus ir aliejus reikia naudoti labai atsargiai ir su pertrūkiais. Dėl savo savybių paprastasis kietis  geba paveikti psichinę būseną, sukelti neurozę. Laimei, tai gali atsitikti tik po stipraus šio vaisto perdozavimo.

Šaltiniai:

https://good-tips.pro/index.php/medicinal-plants/mugwort-artemisia-vulgaris-health-benefits

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7583039/